Winogrady

Krótka historia i obecne czasy.

Nazwa Winogrady pochodzi od słowa wino grad

Nazwa Winogrady pochodzi od słowa wino grad. Oznacza ono winnicę bądź winorośl. Winogrady to liczba mnoga. Dlatego dzielnica swoją nazwę wzięła od licznych winnic, których miejsce dzisiaj zajmują bloki mieszkalne. Jednak Winogrady zasłynęły nie tylko z racji upraw winnej latorośli. To właśnie tutaj od roku 1913 mieściła się licząca ponad 170 metrów hala dla sterowców. Przetrwała ona do zakończenia II wojny światowej. To z tej hali wystartował pierwszy zeppelin. Jej pozostałości są do dziś widoczne w pasie zieleni Alei Solidarności oraz parku im. Władysława Czarneckiego.

W roku 1962 zatwierdzony został Ogólny Plan Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Poznania. W nim wyznaczono Winogrady jako nowe tereny do rozbudowy miasta. Zabudowę planowano tu już dziesięć lat wcześniej. Jednak dopiero w latach sześćdziesiątych plany te doczekały się realizacji. Generalnym projektantem dzielnicy Winogrady był Czesław Nawrocki. Z kolei szczegółowe plany opracowała i wykonała Halina Skibniewska. Pierwszy akt erekcyjny pod budowę nowego bloku został wmurowany w roku 1968. Od tego czasu Winogrady, podzielone na pięć dużych osiedli. Są jedną z największych dzielnic mieszkaniowych miasta Poznania. Obecnie według szacunków mieszka tam ponad 43 000 osób. Sporo z tych osób zamawia sushi z dowozem. Bloki i wieżowce z wielkiej płyty są najbardziej charakterystyczną cechą panoramy dzielnicy Winogrady. Można je podziwiać z nieodległego śródmieścia. Dzielnica ma doskonałe połączenie z centrum miasta oraz innymi dzielnicami, głównie dzięki Poznańskiemu Szybkiemu Tramwajowi.

W ramach ciekawostek na temat powszechności nazwy wiogrady jako dzielnicy. W czeskiej Pradze znajdziemy tak samo nazywającą się część miasta. Co ciekawe znajdziemy tam nadal bardzo rozbudowaną winnice. Na górze możemy znaleźć dużą restauracje z trunkami rodem ze stolicy między innymi knedlików. Winogrady praskie, jak i poznańskie, cechują się tym, że są zielonymi płucami obu miast.

Aktywność i zestaw sushi

Winogrady to również miejsce, gdzie znajduje się największy park Poznania, czyli Cytadela. Park przekształcony został ze zrujnowanego po II wojnie światowej Fortu Winiary. To ulubione miejsce spacerów poznaniaków i doskonałe tereny rekreacyjne, z których chętnie korzystają biegacze. Prócz nich możemy znaleść dużo rowerzystów, a także liczni miłośnicy jazdy na desce i rolkach. Obecnie dzielnica składa się z czterech jednostek pomocniczych. Osiedla Stare Winogrady oraz osiedli Nowe Winogrady Południe, Nowe Winogrady Północ i Nowe Winogrady Wschód.

W każde miejsce winograd dostarczymy nasze sushi z bezpłatną dostawą.

Jak wiadomo, wraz z aktywnością fizyczną wzmaga się głód. Dlatego jako restauracja Jonetsu wychodzimy z pomocną dłonią. Przejdź na naszą stronę główną i zapoznaj się z zestawami. Posiadamy bardzo rozbudowaną ofertę promocyjną. Więcej informacji na ten temat otrzymasz pod tym linkiem -> https://jonetsu.pl/zamawiaj-online-odbieraj-nagrody/. Oczywiście tak jak wyżej zostało wspomniane. W każde miejsce Winograd, dania z Jonetsu dostarczymy z bezpłatną dostawą. Nie dość, że pysznie, to w bardzo dobrej cenie. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej restauracji!


Adres

JONETSU Sushi
Galeria Sucholeska /1 Piętro/
ul. Obornicka 85 – Suchy Las


Godziny otwarcia

pon-śr: 14.00 – 21.00
czw: 12.00 – 21.00
pt-sob: 12.00 – 22.00
nd: 12.00 – 21.00


Zadzwoń i zamów

+48 501 333 823