Winogrady

Krótka histioria i dzień dzisiejszy.

Nazwa Winogrady pochodzi od słowa winograd…

Nazwa Winogrady pochodzi od słowa winograd, oznaczającego winnicę bądź winorośl. Winogrady to liczba mnoga, czyli dzielnica nazwę swoją wzięła od licznych winnic, których miejsce dzisiaj zajmują nie mniej liczne bloki mieszkalne. Ale Winogrady zasłynęły nie tylko z racji upraw winnej latorośli. To właśnie tutaj od roku 1913 do zakończenia II wojny światowej mieściła się licząca ponad 170 metrów hala dla sterowców, z której wystartował pierwszy zeppelin. Jej pozostałości są do dziś widoczne w pasie zieleni Alei Solidarności oraz parku im. Władysława Czarneckiego.

W roku 1962 zatwierdzony został Ogólny Plan Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Poznania, w którym Winogrady wyznaczono jako nowe tereny do rozbudowy miasta. Zabudowę planowano tu już dziesięć lat wcześniej, ale dopiero w latach sześćdziesiątych plany te doczekały się realizacji. W każde miejsce winograd dostarczymy nasze sushi z bezpłatną dostawą.

Generalnym projektantem dzielnicy Winogrady był Czesław Nawrocki, ale szczegółowe plany opracowała i wykonała Halina Skibniewska. Pierwszy akt erekcyjny pod budowę nowego bloku został wmurowany w roku 1968. Od tego czasu Winogrady, podzielone na pięć dużych osiedli, są jedną z największych dzielnic mieszkaniowych miasta Poznania. Obecnie według szacunków mieszka tam ponad 43 000 osób. Sporo z tych osób zamawia sushi z dowozem. Bloki i wieżowce z wielkiej płyty są najbardziej charakterystyczną cechą panoramy dzielnicy Winogrady, którą można podziwiać z nieodległego śródmieścia. Dzielnica ma doskonałe połączenie z centrum miasta oraz innymi dzielnicami, głównie dzięki Poznańskiemu Szybkiemu Tramwajowi.

Winogrady to również miejsce, gdzie znajduje się największy park Poznania, czyli Cytadela. Park przekształcony został ze zrujnowanego po II wojnie światowej Fortu Winiary. To ulubione miejsce spacerów poznaniaków i doskonałe tereny rekreacyjne, z których chętnie korzystają biegacze, rowerzyści, a także liczni miłośnicy jazdy na desce i rolkach. A wszyscy oni wiedzą gdzie jest najlepsze sushi. Oczywiście w Jonetsu sushi. Obecnie dzielnica składa się z czterech jednostek pomocniczych: osiedla Stare Winogrady oraz osiedli Nowe Winogrady Południe, Nowe Winogrady Północ i Nowe Winogrady Wschód.


Adres

JONETSU Sushi
Galeria Sucholeska /1 Piętro/
ul. Obornicka 85 – Suchy Las


Godziny otwarcia

pon-czw: 12.00 – 21.00
pt-sob: 12.00 – 22.00
nd: 12.00 – 19.00


Zadzwoń i zamów

+48 501 333 823
BEZPŁATNY DOWÓZ